Robotfűnyíró áramfogyasztása

A robotfűnyírók villanyárammal működnek, az áramforrásuk egy újratölthető akkumulátor, melynek kapacitása márkától és típustól függően 2 és 4 Ah (amperóra) között van – ezt az értéket még mAh-ban, azaz milliamperórában is meg szokták adni, ami értelemszerűen az amperóra ezerszerese, azaz 2000–4000 mAh.
Ne tévesszen meg minket, hogy hasonló számokkal találkozhatunk mobiltelefonok akkumulátorai kapcsán – egy iPhone XS akkumulátorának 2700 mAh, míg egy Samsung S10 androidos telefon akkumulátorának 3000 mAh a kapacitása. Azonban a mobiltelefonok akkujai kevesebb mint 4 volt feszültségen futnak, míg a különböző márkájú robotfűnyírók akkuja tipikusan 18 és 24 volt közötti feszültségen üzemel, így összességében durván 5-8-szor több energiát képesek elraktározni. Ha mindenképpen analógiát keresünk, ez nagyjából egy erősebb notebook akkuteljesítményének felel meg – ennyiből gazdálkodik egy robotfűnyíró két töltés között.

Ez bizony nem sok energia, így a robotfűnyíró vágómotorjának teljesítménye is igen szerény egy hagyományos, vezetékes villanyfűnyíróval összehasonlítva: alig néhány száz watt, miközben az elektromos fűnyíró teljesítménye általában 1-2 ezer watt, azaz 1-2 kilowatt (kW).

Nem véletlen, hogy a legtöbb robotfűnyíróval nem lehet magas füvet nyírni, hiszen azt nem bírná el a motor – a robotfűnyírót arra találták ki, hogy naponta körbejárjon a füvön, és egy alkalommal csak néhány milliméter füvet vágjon le.

A jó hír viszont, hogy ennek megfelelően a robotfűnyíró áramfogyasztása is kellően alacsony – egy feltöltés energiaigénye nagyjából egy erősebb notebook akkumulátorának feltöltésével azonos.
A robotfűnyírózás havi villanyszámlája egy átlagos kisvárosi kert esetében 430 forint körül van, azaz évi mintegy 3500 forint, hiszen a robotfűnyírót egy évben általában csak 8 hónapig üzemeltetjük.
Összehasonlításul: körülbelül ugyanennyibe kerül, ha 1,5 kW-os villanyfűnyírónkat hetente 1,5 óráig használjuk.

Mennyi áramot fogyaszt a robotfűnyíró?

A robotfűnyíró áramfogyasztását az akkukapacitás alapján nehéz megbecsülni, mert kérdés, hogy milyen gyakran jár körbe a robot, illetve egy vágási menet mennyire meríti le az akkumulátort.
Az áramfogyasztást sokkal célravezetőbb a fűterület nagyságával mérni. Persze ez a mutatószám sem lesz teljesen pontos, hiszen kert és kert között óriási lehet a különbség. Az egyenetlen talaj, a sok emelkedő, a szűk folyosók vagy kikerülendő akadályok mind csökkentik a robot vágási tempóját, növelik az áramfogyasztását – ezzel végső soron a villanyszámlát is.
Egy robotfűnyírókkal foglalkozó külföldi oldalon az alábbi értékekkel találkoztam, amelyek számomra teljesen hihetőnek tűnnek, továbbá nagyságrendileg is egybevágnak a gyártók által közölt számokkal, figyelembe véve, hogy a robotfűnyírót nem használjuk egész évben.

  • <200 m² – 28 kWh/év: 1060 Ft/év
  • <500 m² – 90 kWh/év: 3420 Ft/év
  • <1000 m² – 130 kWh/év: 4940 Ft/év
  • <1500 m² – 170 kWh/év: 6460 Ft/év
  • <2000 m² – 200 kWh/év: 7600 Ft/év
  • <3000 m² – 240 kWh/év: 9120 Ft/év

Mi befolyásolja a robotfűnyíró áramfogyasztását?

Természetesen márka és modell között is lehetnek eltérések, ám ezek azért nem annyira jelentősek, esetleg a hatékonyabb navigációval felszerelt modellek fogyasztása lehet kisebb, hiszen ugyanazt az eredményt kevesebb mozgással érik el. Emellett a nagyobb fűterületre szánt robotfűnyírókat általában nagyobb akkumulátorral és robusztusabb technikával szerelik fel, tehát ezek plusztömegét is „cipelniük” kell – emiatt a kisebb gépek arányosan kevesebb áramot használhatnak.

Ennél jóval lényegesebb tényező, hogy milyen gyakran és mennyit jár a robot, illetve hogy ezt milyen terepen teszi. Minél kisebb a kert, illetve minél „robotbarátabb” annak felépítése, annál gyorsabban jár körbe a fűnyíró robot, és ezért a villanyszámlánk is kevesebb lesz. Az emelkedők, az egyenetlen terep, az akadályok és folyosók mind növelik a fogyasztást.

Emellett még számos tényező befolyásolja a fogyasztást:

  • A fű dússága: minél dúsabb a fű, annál nehezebb a dolga a robotnak, és annál több áramot fogyaszt.
  • Fűfajta: a robusztusabb, gyorsabban növő fűfajták vágásához több energia szükséges.
  • Levelek, ágak: ha a robotnak sok lehulló levelet, ágtörmeléket kell ledarálnia, az is több energiát igényel.

Hogyan csökkenthető a robotfűnyíró áramfogyasztása?

Jóllehet a robotfűnyíró áramfogyasztása elhanyagolható, néhány okos tippel tovább csökkenthetjük:

  • A robot menetidejének csökkentése: lehet, hogy túl sokat jár körbe a robot, ugyanezt a hatást kevesebb vágással is el lehet érni.
  • Ne vágjunk füvet esőben: esőben a fűvágáshoz több energiára van szükség, mint amikor száraz füvet vág a gép.
  • A lehulló levelek, ágak és gyümölcsök összeszedése – hogy ne akadályozzák a robot munkáját.
  • Eco mód: a legtöbb robot rendelkezik energiatakarékos, ún. Eco móddal, használjuk ezt a funkciót.

Kérjen árajánlatot és keressen bizalomal!

Kérjen árajánlatot a megismert szolgáltatásokkal kapcsolatban vagy válasszon időpontot, ha személyesen szeretné megtekinteni bemutatótermünkben a robotfűnyírókat. Bármilyen kérdés esetén keressen bizalommal a kapcsolati felületünkön.

Hasonló cikkek

robotgarazs-

Robotgarázs

A robotfűnyírókat kültéri használatra tervezik, így sem az eső, sem a napsütés nem okoz bennük kárt – rövid távon legalábbis biztosan nem. Azonban a viszontagságos

Tovább olvasom »