Robotfűnyíró élettartama

szolgaltatasok-funyiro

A robotfűnyírózás költségeinek jelentős részét a robotfűnyíró ára teszi ki, így egyáltalán nem mindegy, hogy a robotunk hány évig fogja a füvet nyírni helyettünk.

Az első komolyan vehető robotfűnyírók a 1990-es évek végén kerültek piacra, hazánkba ez a trend pedig mintegy 10 évvel később gyűrűzött be – én magam például 2009-ben találkoztam először robotfűnyíróval. Ma már elmondható, hogy a korai robotfűnyírók többsége rendkívül masszív, jól megépített szerkezet volt, személyesen is ismerek például egy most, 2020 elején a 13. életévébe lépett Robomow RL2000-es gépet, amely még mindig napi használatban van.

Az újabb modellekkel természetesen ennél kevesebb a tapasztalat: a 2020 elején kapható modellek legrégebbi példányai sem idősebbek 5-7 évnél, például a Robomow RC-sorozata 2014-ben került a piacra. Emellett a fokozódó verseny miatt a robotfűnyíró-gyártók folyamatosan frissítik modelljeiket, így egy 2014-es Robomow RC fűnyíró a fődarabokon kívül nem sok hasonlóságot mutat egy 2020-es modellel.

Mennyire megbízható egy robotfűnyíró?

A korai robotfűnyírók utólag megbízható szerkezetnek bizonyultak, amelyek könnyedén kibírtak 10 évnyi használatot – persze azt sem szabad ilyenkor elfelejteni, hogy az akkoriban 600-700 ezer forintba kerülő RL2000-es például akku nélkül nyomott 24 kg-ot, amihez még további 14 kg súlyú ólomakkumulátor jött hozzá.

A mai modellek teljesen más ligában játszanak, súlyuk, méretük a töredéke a korai robotoknak – nagy kérdés, hogy ez a súly- és méretcsökkentés nem ment-e a megbízhatóság rovására, a komplexebb elektronika és a nagy energiasűrűségű akkumulátorok bírni fogják-e évekig a mostoha kültéri körülmények között. Sajnos erről egyelőre csak korlátozott ismereteink vannak, két okból is. Egyrészt, a ma kapható modellek legrégebbi példányai is legfeljebb 5-7 évesek, másrészt pedig a robotfűnyírózás csak az utóbbi néhány évben futott fel igazán, így átfogó tapasztalatunk csak az elmúlt néhány évből van.

Saját tapasztalataimat tovább árnyalja, hogy ugyan számos gyártó modelljeit telepítettem már, de a telepítések többségét a Robomow RC, illetve RS modelljei adták, így leginkább ezekről merek nyilatkozni.

Robomow robotfűnyírók megbízhatósága

A Robomow korai modelljeit rendkívül strapabíró fűnyírónak tartom és mindeddig nem tapasztaltam olyat, amit miatt ennek az ellenkezőjét állítanám az újabb modellekkel kapcsolatban. Persze ezek sem hibátlanok – többször is találkoztam már hibával a garanciális időszakban – de a garanciális idő lejártával mindeddig még egyetlen gépen sem tapasztaltam konstrukciós hiányosságokból fakadó fatális hibát, beleértve ebbe az 5-6 éves gépeket is.

Persze ez nem azt jelenti, hogy nem találkoztam volna kisebb-nagyobb hibákkal vagy fokozott elhasználódással, azonban ezek a problémák szinte mindegyike visszavezethető volt telepítési, üzemeltetési vagy karbantartási hiányosságokra, amelyeket össze is szedtem egy csokorba.

Alultervezésből fakadó elhasználódás

A robotfűnyírók adatlapján megadott maximális fűterületet óvatossággal kell kezelni – ez egy elméleti érték, amely erős, dús gyep, szintemelkedések, folyosók és kikerülendő akadályok esetén a töredékére csökken. Mindig az adott kerthez kell fűnyírót választani, kétség esetén pedig mindig a nagyobb teljesítményű modellt válasszuk. Ugyanis ha egy robotot a határaihoz közel üzemeltetünk, akkor az sokkal több napi üzemidőt jelent, ami fokozott elhasználódáshoz vezet.

Vízvédelem

Ugyan a robotfűnyírók a felülről folyó víz ellen védettek, a hosszú távú, gondtalan üzemeltetéshez próbáljuk minimalizálni a robotfűnyíró kapcsolatát a nedvesség bármilyen formájával szemben:

  • Sose mossuk slaggal vagy nagynyomású mosóval a robotfűnyírót. Ugyan a robotfűnyírók védettek a felülről folyó vízzel szemben, egy ilyen tisztítással könnyen tönkretehetjük a gépet!
  • Sose üzemeltessünk robotfűnyírót belvízes területen, ez a gép idő előtti tönkremenetelét okozhatja. Ha eső után hajlamos megállni a víz kertünkben, akkor inkább válasszuk a manuális indítást és csak akkor indítsuk el a robotot, ha már biztosan nincsenek pocsolyák.
  • Eső, vizes fű – ugyan a robotfűnyíró esőben is gond nélkül eljár, a hosszú távú megbízhatóság érdekében nem ajánlom így üzemeltetni. Ha a robot rendelkezik esőszenzorral, azt be szoktam kapcsolni, hogy esőben a robot visszatérjen az állomásra. A vizes fű amúgy sem kedvez az robot üzemeltetésének, mert jobban kopik a penge, mulcsozni sem tud megfelelően, a robot belsejében ragad a levágott nedves fű, ráadásul hangosabb is lesz tőle a robot. Ennek megfelelően a bázisállomást is érdemes esővédett helyre tenni, ha ez nem megoldható, akkor pedig szerezzünk be egy robotgarázst

További, ajánlott cikkünk ebben a témában: robotfűnyíró esőben

Fagyvédelem

A fagy sem a robot akkumulátorának, sem az érzékeny elektronikájának nem tesz jót, így nagyon fontos, hogy késő ősztől kora tavaszig száraz, meleg helyen teleltessük át robotunkat. A fű vegetációja ebben az időszakban amúgy is korlátozott, így már az első fagyveszélyes napon ajánlott elrakni a robotot, amit tavasszal csak a fagyveszély elmúltával vegyünk újra elő.

Védelem a tűző nap ellen

A forróság, tűző nap ugyancsak nem tesz jót az akkumulátornak és az elektronikának, ezért a bázisállomást telepítsük árnyékos helyre, ha pedig ez nem lehetséges, vegyünk robotgarázst. A forró nyári hónapokban ne járassuk a robotot a tűző napon – ez sem a robotnak, sem a fűnek nem jó. Ha lehet, válasszuk a korai esti órákat, persze ennek az is feltétele, hogy a robot kényelmesen, napi 1 vágással megbirkózzon a fűterülettel, tehát újabb érvet kapunk arra, hogy miért érdemes erősebb robotot választani gyepünkre.

Védelem a teljes lemerülés ellen

A modern lítium-ion akkumulátorok sem a meleget, sem, a hideget nem kedvelik, a teljes lemerülés pedig idő előtti elhasználódásukat okozhatja. Utóbbit szerencsére a beépített elektronika jól kezeli, így sosem hagyja teljesen lemerülni a robotot – hacsak a gondos tulajdonos nem akadályozza meg ebben. Ne kapcsoljuk le napokra a bázisállomás áramellátását és figyeljünk arra, hogyha a robot elakad, akkor ne töltsön napokat az állomástól távol, legyen valaki, aki visszaviszi oda. A robotot télire csak feltöltött állapotban tegyük el, és mivel a tél sokáig tart, havonta ajánlott felrakni a robotot kicsit töltődni a bázisállomásra – ehhez válasszunk egy évszakhoz képest melegebb, csapadékmentes napot.

Védelem a mechanikai behatások ellen

Ha szeretnénk, hogy robotfűnyírónk sokáig szolgáljon bennünket, akkor lehetőleg védjük a mechanikai behatások elől – például ne hagyjunk gyerekjátékot a kertben, a leesett gyümölcsöket, különösen a diót szedjük össze a robot működését megelőzően. A fix akadályokat lehetőleg határolókábellel zárjuk el és ne a robot ütközésérzékelőjére bízzuk azok kikerülését: napi 2 ütközés az tíz év alatt már 4-5 ezer ütközést jelent, amelyből hosszú távon biztosan nem profitál sem a mechanika, sem az elektronika. Tapasztalataim szerint a robot állandó fel-le emelése sem tesz hosszú távon jót a robotnak: ügyfelemnél egy RC304-est két külön fűterületen használtak, a két terület között pedig kézzel helyezték át a robotot. Vélhetően az ebből fakadó fokozott mechanikai igénybevétel eredményeképpen a robot 5 éves korában meghibásodott az elülső vezetőkerék szenzora. Ezt abból gondolom, hogy sem előtte, sem azóta nem tapasztaltam ilyet más roboton.

Robot rendszeres tisztítása

A finomra vágott fű rendszeresen megáll a robot aljában, így lehetőleg hetente szabadítsuk meg a robotot ettől. A tisztításhoz ne használjunk folyó vizet, alul egy finom kefével, felül pedig nedves ronggyal tudjuk megtisztítani a robotot.

Összefoglalás

Kérdés, hogy a mai, modern robotfűnyírók meddig fogják bírni, de az eddigi tapasztalatok kedvezőek. A hosszú élettartamnak azonban alapvető feltétele a megfelelő robot kiválasztása, kertünk akadálymentessé tétele, robotunk fizikai védelme, illetve a robot rendszeres karbantartása. Ha ezekre figyelünk, akkor egy kis szerencsével a fűnyírórobot akár egy évtizeden át is kiszolgál bennünket!

Kérjen árajánlatot és keressen bizalomal!

Kérjen árajánlatot a megismert szolgáltatásokkal kapcsolatban vagy válasszon időpontot, ha személyesen szeretné megtekinteni bemutatótermünkben a robotfűnyírókat. Bármilyen kérdés esetén keressen bizalommal a kapcsolati felületünkön.

Hasonló cikkek

robotgarazs-

Robotgarázs

A robotfűnyírókat kültéri használatra tervezik, így sem az eső, sem a napsütés nem okoz bennük kárt – rövid távon legalábbis biztosan nem. Azonban a viszontagságos

Tovább olvasom »