Így mulcsoz a robotfűnyíró

benzinesfunyiroval-nyirt-gyep

Tapasztalataim szerint a robotfűnyíróval ismerkedők azon csodálkoznak a legjobban, hogy a robot nem gyűjti össze a levágott fűnyesedéket, sőt, egyáltalán nem is kell összegyűjteni azt, maradhat a gyepen.

Ismerve a fűvágás során keletkező nyesedék tetemes mennyiségét, nehéz elképzelni, hogy ez kedvező lehet a fű számára – pedig tapasztalataim azt mutatják, hogy nagyon is.

Ennek megértéséhez két dolgot kell tudnunk. Először is, a robotfűnyíró naponta akár többször is körbejár, így egyszerre mindig csak néhány millimétert vág a fűből. Ennek köszönhetően a fűnyesedék egyenletesen jelentkezik, a fűnek van ideje feldolgozni azt.

Másodszor, a robotfűnyíró nem csupán levágja a füvet, de okos technikai megoldásokkal teljesen felaprítja azt. Ennek kulcsa, hogy a robotfűnyírók vágórészét úgy alakították ki, hogy a légáram körbe-körbe vigye a levágott füvet, így a nagy sebességgel pörgő penge többször is érintkezik a fűnyesedékkel, egészen apróra vágva azt.

Ha a robotfűnyíró száraz füvet vág, akkor a nyesedék szinte por állagú lesz, amely aztán nyomtalanul tűnik el a fűszálak között.

Ezért ne vágjunk nedves füvet

Ha a fű nedves, akkor ez az apróra vágott nyesedék hajlamos pépes formát ölteni. Ezért nem ajánlom, hogy a robotot nedves körülmények között, például esőben vagy közvetlenül locsolás után járassuk, mivel a fűpép hajlamos nagyobb darabokká összeállva a fűbe esni. Ártani ugyan ez nem árt a fűnek, de esztétikusnak semmiképp nem nevezném.

Mulcsozás = tápozás?

Láthattuk, hogy a robotfűnyíró annyira apróra vágja le a füvet, hogy az nem áll meg a fűszálak tetején, hanem behullik közéjük, majd lebomolva természetes táplálékul szolgál a fűnek. Ugyan a fűnyesedék tápértéke nem túl magas – hiszen még a száraznak tűnő fűnek is jelentős a víztartalma – de előnye, hogy napi tápanyag-utánpótlást jelent, ami igen kedvező a gyep számára.

Többen kérdezték már, hogy kell-e mesterséges tápanyagpótlás a robotfűnyíró mellett – a válasz az, hogy igen, továbbra is kell táplálnunk a füvet, azonban kevesebb tápanyagra lesz szüksége: külföldi források szerint mintegy 20-30 százalékkal kevesebb tápanyagot kell kijuttatni a robotfűnyíróval vágott fűbe, amely számérték jól egybevág a saját tapasztalataimmal is.

A mulcsozás tudományosan bizonyított előnyei

A bécsi Wiener Universität für Bodenkultur (BOKU) kutatói éveken át tartó kísérletben vizsgálták a mulcsozás előnyeit, összesen 2 ezer négyzetméteren. A terület felét 3 éven át fűgyűjtős fűnyíróval nyírták, a másik felét pedig tudatosan mulcsozták a lenyírt nyesedékkel. A vizsgálat eredményeképpen a mulcsozott részen sűrűbb, frissebb és a betegségeknek jobban ellenálló, kevésbé filcesedő fű nőtt.

Csak éles késekkel

Természetesen a megfelelő mulcsozás feltétele, hogy a robot kései élesek legyenek, így a gyárilag ajánlott csereperiódust lehetőleg ne lépjük át, illetve a penge sérülése vagy átlagon felül elhasználódása esetén inkább cseréljünk korábban pengét!

Kérjen árajánlatot és keressen bizalomal!

Kérjen árajánlatot a megismert szolgáltatásokkal kapcsolatban vagy válasszon időpontot, ha személyesen szeretné megtekinteni bemutatótermünkben a robotfűnyírókat. Bármilyen kérdés esetén keressen bizalommal a kapcsolati felületünkön.

Hasonló cikkek

robotgarazs-

Robotgarázs

A robotfűnyírókat kültéri használatra tervezik, így sem az eső, sem a napsütés nem okoz bennük kárt – rövid távon legalábbis biztosan nem. Azonban a viszontagságos

Tovább olvasom »