Robotfűnyíró akkumulátor élettartama

robotfunyiro-akkumulator

A robotfűnyíró akkumulátorának élettartamát számos tényező befolyásolja pozitívan, illetve negatívan – leginkább persze az, hogy milyen gyakran használják az akkumulátort, azaz milyen gyakran töltik fel és sütik ki. Ezt töltési ciklusnak nevezzük.

Általában véve elmondható, hogy a fűterület mérete és az üzemidő jelentős hatással van az akkumulátor élettartamára. Minél inkább megközelíti gyepünk mérete a robotfűnyíró specifikációjában foglalt maximális területet, annál nagyobb igénybevételnek van kitéve az akku, így hamarabb elhasználódik. Ezért – és persze más okok miatt is – tanácsos olyan robotot venni, amely könnyedén megbirkózik a fűterülettel, és nem kell naponta többször is megszenvednie vele.

Emellett számos más tényező is csökkentheti az akku élettartamát – ilyen például az extrém hideg vagy meleg, illetve az akku rendszeres, teljes kiürítése is. Tekintsük most át ezeket részletesen.

Extrém meleg

Lehetőség szerint védjük robotunkat a hőségtől. Nyáron érdemes úgy programozni, hogy ne dél körül nyírjon füvet – ez sem a gépnek és az akkunak, sem a fűnek nem jó. Már csak az akku miatt is érdemes a dokkolóállomást árnyékos helyre tenni – vagy ha ez nem lehetséges, szerezzünk be egy árnyékot (is) adó robotgarázst.

Extrém hideg

Ne tegyük ki fagynak a robotfűnyírót, mert ez korróziót indíthat el az akkumulátorban, amely emiatt használhatatlanná válik.

Magyarországon nem ajánlott október végénél, esetleg november elejénél tovább kint hagyni a gépet a szabadban, ezután pedig fűtött, száraz helyen tároljuk tavaszig. Fontos, hogy az akkumulátort vízszintesen tároljuk, mert a függőleges tárolás jelentősen csökkentheti az akkumulátor élettartamát.

Túlterhelés

Minden modern robotfűnyíró rendelkezik töltésmenedzsmenttel, amely megakadályozza az akkuk túltöltését. Azt azonban nem árt tudni, hogy a lítium-ion akkumulátor élettartama meghosszabbítható, ha nem töltjük mindig 100 százalékra. Mivel a legtöbb robotfűnyíró a töltést maga vezérli, ez akkor érdekes, ha mi magunk töltjük fel az akkumulátort, például téli tárolás előtt – ilyenkor ne töltsük 90 százalék fölé.

Kisülés

A mai akkumulátorok nehezen viselik a teljes lemerülést, amit a robot elektronikája figyelembe is vesz. Amikor a robot azt jelzi, hogy lemerült, valójában még van benne töltés, éppen a teljes kisülés elkerülésére. Fokozottan ügyeljünk arra, hogy az akkut ilyenkor ne hagyjuk feltöltés nélkül, azaz ne tegyük el üresen télire, vagy ne húzzuk ki a dokkolót napokra, ha üres az akkumulátor.

Akkuélettartam – összegzés

A modern akkumulátorok elméleti élettartama 4-5 év, ám ezt számos tényező befolyásolja. Munkám során számos olyan akkumulátort láttam, amely ennél tovább is kitartott, de arra is volt példa, hogy már két év után akkucserére volt szükség. Ha azt látjuk, hogy a néhány éves robotfűnyíró idejekorán visszatér a töltőállomásra, ne habozzunk, cseréljünk benne akkumulátort.

Kérjen árajánlatot és keressen bizalomal!

Kérjen árajánlatot a megismert szolgáltatásokkal kapcsolatban vagy válasszon időpontot, ha személyesen szeretné megtekinteni bemutatótermünkben a robotfűnyírókat. Bármilyen kérdés esetén keressen bizalommal a kapcsolati felületünkön.

Hasonló cikkek

robotgarazs-

Robotgarázs

A robotfűnyírókat kültéri használatra tervezik, így sem az eső, sem a napsütés nem okoz bennük kárt – rövid távon legalábbis biztosan nem. Azonban a viszontagságos

Tovább olvasom »