Múltkori cikkemben már áttekintettem a robotfűnyíró előnyeit, most ejtsünk szót az automatikus fűnyírás hátrányairól is.
1. Drága?
Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a robottal történő fűnyírás drága mulatság – és itt nem csak a robot árára kell gondolnunk. Először is, ha azt szeretnénk, hogy a fűnyírórobot szinte minden terhet levegyen a vállunkról, és ne kelljen mondjunk hetente nekünk szegélyezni, akkor nagy valószínűséggel hozzá kell nyúlni a kertünkhöz, amely akár komolyabb kiadással is járhat. Aztán a robotot telepíteni kell, amit ha nem magunk végzünk, akkor költséggel jár. A fogyó-kopó alkatrészek cseréje – robotfűnyíróknál itt elsősorban a pengére és az akkumulátorra kell gondolni – is komoly tételt jelent az évek során. A robotfűnyíró költségeivel foglalkozó cikkemben végigvittem egy gondolatkísérletet arra vonatkozóan, hogy mennyibe is kerül a robotfűnyírózás – a vizsgált hat éves időszak teljes költsége meghaladta az egymillió forintot! Persze a hagyományos fűnyírás sincs ingyen és a robotfűnyíróval tetemes időt is megspórolunk magunknak – számításaim szerint évi mintegy 4,5 napot. Ha mindezeket összevetjük, akkor azt látjuk, hogy a robotfűnyíró durván 800-1200 forintos óradíjjal váltja ki minden szabad óránkat. Csak akkor ruházzunk be robotfűnyíróba, ha ennyit megérnek a felszabaduló óráink.
2. Magas fűre nem való
A robotfűnyíró teljesítménye töredeke egy konnektoros villanyfűnyíróénak. Ennek egyenes következménye, hogy a magas fűvel a legtöbb fűnyíró robot nehezen birkózik meg. Ezért ha hagyjuk túlságosan megnőni a füvet – mert például a robotunk szervizben volt –, akkor a füvet először hagyományos fűnyíróval elő kell nyírni.
3. Nagy kutyák mellé nem ajánlott
A mozgásigényes, nagy testű kutyák mellé nem ajánlom a robotfűnyírót, hiszen a nagy kutyák ásás, kaparás és futás közben egyenetlenné teszik a talajt, ráadásul a robotfűnyíró simán áthajt a kutyaürüléken, szétkenve azt.
4. Macerás a telepítése
Míg a hagyományos fűnyíró azonnal használható, a robotfűnyírót telepíteni kell. Ráadásul annak felépítésétől függően lehet, hogy hozzá is kell nyúlnunk kertünkhöz, ha teljesen automatizált megoldást szeretnénk – lásd a következő pontot.
5. Szegélyezést nem feltétlenül csinál
Ha a robotfűnyírónk nem nyír szegélyt, akkor készüljünk rá, hogy a fű intenzív növekedési szakaszában akár hetente szegélyeznünk kell. Ha a kertszegélyeink megfelelő kialakításúak, akkor is lesz munkánk, azonban csak néhány hetente kell a szegélyezőt a kezünkbe venni, akkor is csupán néhány percre.
6. Néha elakad
Munkám során azt látom, hogy még a legújabb robotoknak is segíteni kell néha. Tipikus példa: esőzés után megsüllyed a föld az egyik szegélynél, a vezetőkerék megakad, a robot pedig néhány másodperc után elássa magát a nedves földben, és aztán sem előre, sem hátra nincs menekvés. És csak a programozó tudja, hogy miért, de hiába telepítünk egy robotot tökéletesen, és hiába megy százszor gond nélkül körbe a kertben, néha százegyedszerre kimegy a területhatárról és megáll. Ilyenkor nincs más megoldás, meg kell fognunk a robotot és visszarakni a munkaterületre.