A robotfűnyíró költségei – számoljunk!

robotfunyiro-mukodese-rolunk

Az alábbiakban kísérletet teszek a robotfűnyíró üzemeltetése során fellépő költségek összesítésére, és ennek során egyszerűsítésekkel is élni fogok – ezért az eredményt is ajánlatos hasonlóan nagyvonalúan kezelni!

A legkönnyebb dolgunk a robotfűnyíró árával van, ez forintra pontosan megadható. Emellett vannak olyan költségek, amelyeket viszonylag pontosan meg lehet becsülni: ilyen az áramfogyasztás díja, a kések cseréjének költsége, illetve az akkumulátor cseréjének díja. Persze itt is vannak bizonytalanságok, hiszen ha a forgalmazó megemeli a kések árát, vagy épp ellenkezőleg, komoly szezonális kedvezményeket ad, akkor borul a számítás; és azt sem tudjuk előre megbecsülni, hogy az akkucserére csak négy év múlva lesz szükség, vagy már két év után új akkumulátort kell beszerezni.

És végül ott vannak a nem tervezett javítási, karbantartási költségek. A robotfűnyíró ugyanis mostoha körülmények között (is) használt, kopásra-fogyásra hajlamos mechanikai elemekkel felszerelt gép, amelynek ráadásul érzékeny az elektronikája is. Azt viszont, hogy a garanciaidő (12–24) hónap lejártával mikor, melyik alkatrész fog meghibásodni, lehetetlen előre megjósolni. Mindenesetre gondolatkísérletemben ilyen költségekkel is számolok.

A robotfűnyíró élettartama

A fűnyíró esetében 6 éves élettartammal számoltam, ami rendkívül óvatos feltételezés – tapasztalataim szerint egy középkategóriás robot megfelelő karbantartás mellett akár 8-10 évet is gond nélkül „elrobotol”, sőt ismerek egy 13 éves Robomow RL2000-es gépet, ami még mindig napi használatban van.

A robotfűnyíró ára

2020 elején az olcsóbb robotfűnyírók 160 ezer forintnál kezdődnek, a legdrágább gépek ára pedig jócskán meghaladja az egymillió forintot. Érdemes elolvasni a robotfűnyíró vásárlása című bejegyzést, amelyben alaposan körbejárom, hogy miért nem venném meg sem a legolcsóbb, sem a legdrágább modelleket.

Tegyük fel, hogy egy viszonylag kisebb, 500 négyzetméter körüli gyepre keresek robotot, amely márkás, megbízható gép, ráadásul szegélyezni is jól tud. Vegyük, mondjuk, a Robomow RC304U típusát, amelyet egyébként ideális ár-érték arányú gépnek tartok, és amelyet már sok helyre telepítettem. Ennek a gépnek az ára 2020 februárjában bruttó 349 ezer forint.

A kert előkészítése

Fontos eldönteni, hogy miért is akarunk robotfűnyírót. Ha csak azt szeretnénk, hogy levegye a vállunkról a fűnyírással kapcsolatos feladatok 70-80 százalékát, akkor nem kell a kerthez nyúlni, nem lesz költségünk. Ám ha az a célunk, hogy akár hetekig egyáltalán ne kelljen a kerttel foglalkoznunk, akkor szinte biztos, hogy építési munkákra is szükség lesz. A kert „akadálymentesítése” során fel kell deríteni és meg kell szüntetni azokat a pontokat, ahol a robot elakadhat vagy lenyíratlan fűterületet hagyhat maga után. Különösen fontos a szegélyek rendezése, hiszen én csaknem mindenkinek szegélyezésre is alkalmas fűnyíró robotot ajánlok – ezzel később nagyon sok időt lehet megspórolni.

Új kert létesítésekor feltétlenül ajánlott időben megkezdeni a tervezést, mert ezzel sok pénzt takaríthatunk meg. Meglévő kertnél nehezebb előre tervezni, mert minden kert más és más – számoljunk most 300 ezer forintos átalakítási díjjal.

Robotfűnyíró telepítése

Némi műszaki érzékkel a robotfűnyíró telepítését bárki meg tudja csinálni. A dolognak azonban számos buktatója is van – lásd a leggyakoribb 6 hiba a robotfűnyíró telepítésekor című cikket. Ezért aztán érdemes a telepítést profira bízni, pláne, hogy a megfelelő eszközökkel felvértezve a határolóhuzal akár a föld alá is telepíthető. A robotfűnyíró telepítésének díját is sok tényező befolyásolja, de tervezzünk most be erre 80 ezer forintot, amely már tartalmazza a kiépítéshez szükséges anyagok – határolóhuzalok, kampók stb. – költségét is.

Villanyszámla

A robotfűnyíró minimális áramot fogyaszt – lásd bővebben a robotfűnyíró áramfogyasztásáról szóló fejezetet. Egy a példánkban szereplő robot éves áramfogyasztása körülbelül 3500 forint.

Kések cseréje és rongálódása

Némely robotfűnyíróknál néhány hetente javasolt a késcsere. A Robomow RC típusú robotokban nagy méretű a kés, ezek cseréjét a gyártó évente javasolja, a kés ára jelenleg 15 ezer forint, a csere otthon is megoldható. Modellünkben számolunk egy nem tervezett késcserével is – sajnos egy nagyobb kő vagy a kertben felejtett gyerekjáték miatt ez könnyen bekövetkezhet, márkától és típustól függetlenül. Összesen hat késcserével számoltunk a robot élettartama során.

Akku cseréje

A Robomow lítium-vas-foszfát akkuinak elméleti élettartama 4-5 év, ezért egy akkucserével számolunk. Ennek a típusnak a gyári akkumulátora e sorok írásakor 62 ezer forintba került, az akkumulátor cseréje otthon is megoldható.

Kopó-fogyó alkatrészek

Ha a késeket nem számítjuk, a robot 6 éves élettartama alatt nem jellemző, hogy más kopó-fogyó alkatrészeket is cserélni kellene. Modellünk esetén számoljunk azért egy meghajtókerék-cserével, erre kalkuláljunk 65 ezer forintot.

Nem tervezett, garancián túli javítások

A Robomow fűnyíróra 24 hónap gyári garanciát vállal a forgalmazó, az ezen kívül fellépő hibák javítása már a pénztárcánkat terheli. Saját tapasztalataim szerint ez a gép egy robusztus, megbízható robotfűnyíró, amellyel a garancián túl sem jellemzőek a problémák – egy egyszeri, terven kívül 60 ezer forintos javítást azért belevettem a számításomba.

Tápanyag-megtakarítás

A robotfűnyíró a fűnyesedéket felmulcsozza és a fűben hagyja, így a kvázi biotápanyagként hasznosul a fű számára. Ez egyben azt is jelenti, hogy a fűre kevesebb tápanyagot kell kijuttatni – többek szerint akár 20-30 százalékkal is kevesebbet, mint a hagyományosan nyírt fű esetén. Ez már érezhető megtakarítás, azonban az egyszerűség kedvéért modellünkben nem számolunk ezzel a tétellel.

Időmegtakarítás robotfűnyíróval

Sokat lehetne vitázni arról, hogy pontosan mennyi időt is lehet a robotfűnyíróval megtakarítani – itt erős egyszerűsítéssel úgy számoltam, hogy egy mintegy 500 négyzetméteres gyepfelület vágása, szegélyezése, valamint a zöldhulladék eltakarítása hetente 3-4 óra munkát jelent heti egyszeri nyírás esetén az év 36 hetében, azaz évi 108–144 órát tudunk megtakarítani egy robotfűnyíró használatával – a továbbiakban számoljunk az alsó értékkel, 108 órával. Az egyszerűség kedvéért nem számoltam a robot tisztításának, szervizbe vitelének vagy téliesítésének időráfordításával – ezt az időt ugyanis minden bizonnyal egy villanyfűnyíróra is rászánnánk.

Villanyfűnyírózás költsége

Természetesen a villanyfűnyíróval való fűnyírás sincs ingyen – az egyszerűség kedvéért számoljunk 116 ezer forintos beszerzési díjjal (jó minőségű villanyfűnyíró, hosszabbítók), a villanyszámlára pedig számoljunk ugyanannyit, mint a robotfűnyíró esetében – ez összesen úgy 120 ezer forint. A szervizelésre, kopó-fogyó alkatrészekre jóval kevesebbet számolunk, mint a lényegesen bonyolultabb robotfűnyírók esetén – legyen ez 30 ezer forint.

Ha nem komposztálunk vagy szabadulunk meg más módon a fűnyesedéktől, annak elszállításáért is fizetnünk kell. Például Budapesten egy 100 literes zöldhulladék-gyűjtő zsák – 2019 nyarán – 235 forintba kerül. Évi 64 zsákkal számolva a zöldhulladék-mentesítés költsége 6 év alatt mintegy 90 ezer forint lesz.

ÖSSZEGZÉS

A fenti tételeket összegezve a robotfűnyíró beszerzése, telepítése és üzemeltetése összesen 1 033 000 forintos kiadást jelent 6 év alatt, ami havi 14 347 forintnak felel meg – ennyibe kerül, hogy helyettünk a robot nyírja a füvet.

A hagyományos fűnyírás sincs ingyen, a teljes költség itt 241 ezer forint, a havi költség pedig 3351 forint.

Ha villanyfűnyíró helyett robotfűnyíróval nyírjuk a füvet, évente 132 ezer forinttal többet fogunk költeni.

De nézzük, mit kapunk cserébe ezért? Azt, ami manapság a legfontosabb: időt. A vizsgált 6 éves időszakban összesen 648 órát, azaz évi 4,5 teljes napot (!) nyerhetünk.

Mindent összevetve: példánkban a robotfűnyíró 1222 forintos óradíjjal váltja ki minden szabad óránkat. Ráadásul a következő robotfűnyíró megvásárlásával ez a mutatószám még tovább javul (790 forint/órára), hiszen ekkor már nem lesz szükség a kert előkészítésére és a telepítésre.

Fontos megjegyezni, hogy ez a szám rendkívül óvatos kalkuláció eredménye. Egy minőségi robotfűnyíró megfelelő karbantartás mellett szinte biztosan tovább használható, mint 6 év. Egyáltalán nem túlzó azt feltételezni, hogy fűnyíró robotjaink megérik a 10 éves kort. Ekkor az első robotunk „óradíja” már csak 863 forint lesz, míg a második robot 603 forintért robotol helyettünk.

Gondoljuk át, megér-e nekünk ennyit a szabadidő, és ha igen, bátran döntsünk a robotfűnyíró mellett!

Kérjen árajánlatot és keressen bizalomal!

Kérjen árajánlatot a megismert szolgáltatásokkal kapcsolatban vagy válasszon időpontot, ha személyesen szeretné megtekinteni bemutatótermünkben a robotfűnyírókat. Bármilyen kérdés esetén keressen bizalommal a kapcsolati felületünkön.

Hasonló cikkek

robotgarazs-

Robotgarázs

A robotfűnyírókat kültéri használatra tervezik, így sem az eső, sem a napsütés nem okoz bennük kárt – rövid távon legalábbis biztosan nem. Azonban a viszontagságos

Tovább olvasom »