Robotfűnyíró vásárlása

dabi-zoltan-gyeptrend

Robotfűnyíró vásárlásakor talán a legfontosabb tanácsom, hogy a nyírandó füves terület nagyságának megfelelő készüléket válasszunk. Ha a nyírandó felület gyér, ritkás, a robotokon feltüntetett maximum nyírható területet vehetjük alapul, ám amennyiben sűrű, dús, gyorsan növő a gyep, a robot nem lesz képes lenyírni a megadott maximum felületet.

A tapasztalatom az, hogy itthon a robotfűnyírókat nagy százalékban jó minőségű gyepre, új vagy megfelelően gondozott füves területre telepítik, ezért fontos a választásnál a terület méretezése, pontos meghatározása a gyep minőségétől függően.

Ugyancsak fontos a kert felépítése. Minden tagolás, folyosó, akadály növeli a kert kerületét, vagyis hiába változatlan a gyep területe, a folyamatos megállások és irányváltások miatt jelentősen csökken a gép hatékonysága – így hosszabb üzemidővel kell számolnunk. A nehéz, egyenetlen terep, a szintemelkedések szintén feladják a robotnak a leckét.

Szegélyezés

Van még egy másik tényező is, amire feltétlenül ki kell térnünk, ez pedig nem más, mint a szegélyezés képessége. Vannak ugyanis robotok, amelyek a szegélyek vágására is képesek.

Tapasztalataim szerint ez az egyik leghasznosabb funkció, hiszen ha a robot nem szegélyez, akkor nekünk kell azt megcsinálnunk – márpedig ha valaki beruház egy robotba, azt nem azért teszi, hogy hetente elő kelljen vennie a gyepszegélynyírót.

Ezzel kapcsolatban három dolgot érdemes tudni:

  1. A szegélyezésre nemcsak elméletben, de gyakorlatban is képes robotokat e sorok írásakor csupán egyetlen gyártó, a Robomow forgalmaz hazánkban. Itt a speciális vágókést eltolták a robot központi síkjából az oldala felé, ezért a robotnak nem kell messzire kifutnia a fűből, hogy a fűszegélyt is lenyírja. A többi gyártónál a határolóvezetéken való túlfutás hosszát szoftveresen oldották meg, ami azt jelenti, hogy a gyephatártól 10-15 centiméterrel (!) is túl kell engedni a robotot – ez pedig csak akkor működik, ha van legalább ilyen széles, a talajszint magasságában futó, szilárd területünk a fű mellett. Ez a megoldás az itthon használt szegélykövek többségével nem működik.
  2. A szegélyezés még a Robomow robotoknál is csak akkor hatékony, ha kertünkben megfelelő a gyepszegélyek felépítése – mi például legtöbbször a talaj magasságával egy szintbe hozott szegélykövet alkalmazunk. Új kert létesítésekor, kert átépítésekor ezzel előre kell terveznünk, míg meglévő kert esetében szükségessé válhat a kert kisebb-nagyobb átépítése.
  3. Még a legjobb robot sem helyettesíti teljesen a gyepszegélynyírót, de az azért nagyon nem mindegy, hogy hetente kell-e kézzel hozzányúlnunk az elmaradt részekhez, vagy elég havonta-kéthavonta utánaigazítanunk.

A robotfűnyíró ára

Ugyan csak a harmadik helyre került nálam, de tapasztalataim szerint sokaknál döntő szempont a robotfűnyíró ára. Ebben jelentősek a különbségek, a legolcsóbb és legdrágább modellek ára között akár sokszoros lehet a differencia. Mégis, melyiket válasszuk?

Amit ez ügyben talán a leggyakrabban kérdeznek tőlem, hogy érdemes-e az árlista aljáról robotfűnyírót választani? Bevallom, a kevéssé ismert, olcsóbb márkák robotfűnyíróival minimális a tapasztalatom, szakmán belül hallottam már jókat és rosszakat is róluk – utóbbit különösen akkor, ha nagyobb fűterületet kellett vágnia a robotnak.

Én négy ok miatt tartok tőlük:

  1. Telepítési tapasztalat hiánya: a nagyobb márkák típusaiból sokat telepítünk mi magunk és más telepítők is, ezért mára már jól tudjuk, hogy melyik márka mely típusának mik a gyengeségei, mik az erősségei, és mivel minden kert más és más típusú kihívást támaszt a robotfűnyíróval szemben, van kellő tapasztalatunk, hogy megalapozott döntést hozzunk.
  2. Élettartam: az első robotfűnyírómat 2010-ben telepítettem, így aztán jól tudom, hogy annak a márkának (Robomow) a gépei igen tartósak. Egy alig 1-2 éve a piacon lévő márkánál nem lehet megjósolni a tartósságot, ahogy a hosszú távú konstrukciós hibákat sem lehet kizárni.
  3. Szervizháttér, illetve az alkatrészellátás folyamatossága: néhány év múlva, amikor a fogyó-kopó alkatrészeket cserélni kell, nincs rá garancia, hogy a gyártó vagy az egyetlen magyar forgalmazó elérhető lesz-e.
  4. Ár-érték arány: e sorok írásakor ez a kategória a 150-200 ezer forintos ársávot jelenti. Ez már komoly összeg, itt nem egy 45 ezer forintos robotporszívóról van szó, amit könnyebb szívvel írunk le, ha nem válik be. A nagyobb márkák középkategóriás termékei drágábbak ugyan, de nem annyival – 30-50 százalék felárról beszélünk csupán, ami véleményem szerint nem vészesen sok egy olyan termékért, amellyel legalább 6-8 évig szeretnénk együttműködni.

Az is gyakori kérdés, hogy miért nem választjuk gyakran a nagyobb márkák olcsóbb modelljeit. Itt egy kicsit az a helyzet, mint az autóplakátokon hirdetett belépőmodelleknél: az ár nagyon jól hangzik, de végül senki nem vesz ilyet, mert nem meglepő módon éppen a legjobb extrák hiányoznak. Persze, vannak annyira kicsi és egyszerű felépítésű kertek, amelyekre egy belépőmodell is elég, de az ügyféligények áttekintése után általában a középső, esetleg a felső-közép kategóriájú termékeknél kötünk ki, amelyek drágábbak, de teljesítményben és funkcionalitásban lényegesen többet nyújtanak, azaz ár-érték arányuk kedvezőbb. Nem titok, hogy ezekből a készülékekből telepítjük a legtöbbet.

Néha megkérdezik, hogy érdemes-e megvenni a csúcsmodelleket? Ezek a zászlóshajó termékek egyrészt a legnagyobb területet lefedni képes modellek, másrészt sok olyan új technológiát is tartalmaznak, amelyek az alsóbb kategóriákba még nem kerültek be, ám ez nem minden gyártóra jellemző. Ha ezek között találunk olyat, ami nekünk fontos, és meg tudjuk engedni a drágább modellt, akkor miért is ne tegyük, a felülkalibrálásban nagyon hiszek, és nem mellesleg a kétkéses gép fele annyi idő alatt képes elvégezni a munkát. Ha csak a nagyobb teljesítmény miatt kellene a csúcsmodell két elszeparált területre, akkor viszont már érdemes megfontolni, hogy két, középkategóriás robottal nem járnánk-e jobban – a terület nagyságtól függően.

Robotfűnyíró kések, alkatrészek ára

Ha árakról beszélünk, sose csak a gép árát nézzük, hanem kalkuláljuk ki a gép teljes élettartama alatti – azaz 6-8 éves – költségét is. Ezzel kapcsolatban figyelmébe ajánlom a robotfűnyírózás költségei című cikkemet, amelyben megkísérlem áttekinteni a robotfűnyírózás összes várható költségét és összevetem azt a hagyományos fűnyírás költségeivel – a konklúzió igencsak érdekes lesz.

A robotfűnyíró áramot fogyaszt, ám ennek mennyisége elhanyagolható és kevésbé függ a márkától, sokkal inkább a használat gyakoriságától és a füves terület nagyságától. Egy átlagos robotfűnyíró akkumulátorkapacitása nagyjából akkora, mint egy notebooké, havonta mintegy 2–5 kWh villanyáramot fogyaszt, ami durván évi 3 500 forintnak felel meg. Csak összehasonlításként: nagyságrendileg ennyit fogyaszt egy vezetékes villanyfűnyíró is, ha hetente egyszer nyírunk vele füvet.

Komolyabb költséget jelentenek a kések, amelyek az egyetlen igazi fogyóeszköznek számítanak a robotfűnyírók esetében. Ezek a kések nem élezhetők újra, azokat a gyártó által megszabott intervallumban ajánlatos cserélni: egyes gyártóknál néhány hetente szükséges a késcsere, de van olyan gyártó, amelyiknél évente kell kést cserélni – persze itt a kések ára is magasabb.
És mivel a robotfűnyíró komoly mechanikai igénybevételnek van kitéve, előbb-utóbb a mozgó alkatrészek is elkopnak – ebben az esetben nem mindegy, hogy beszerezhetők-e az adott alkatrészek, és ha igen, mennyiért.

A legtöbb robotfűnyíróra egyébként a törvényileg előírt 1 év helyett 2 év garanciát adnak a gyártók, azonban megfelelő karbantartás mellett nem irreális, hogy akár 6-8 évig is használhatunk egy robotfűnyírót.

Márkaszerviz és alkatrész-ellátottság

Az árak kapcsán már szó volt a megfelelő szervizháttér és alkatrészellátás fontosságáról. Egy robotfűnyírót akár 6-8 évig is használni szeretnénk, ráadásul minél idősebb a robot, annál nagyobb valószínűséggel kell majd hozzá új alkatrész – tehát egyáltalán nem mindegy, hogy a gyártó és a magyar forgalmazó még elérhető lesz-e.

Emellett érdemes a kiválasztott készülék márkaszervizéről is tájékozódni, hogy egy esetleges meghibásodás esetén mennyi időt vesz igénybe a szervizelés. Nagyon kellemetlen, ha esetleg hetekig tart, hiszen a fűnyírással nem várhatunk hosszú ideig.

Kérjen árajánlatot és keressen bizalomal!

Kérjen árajánlatot a megismert szolgáltatásokkal kapcsolatban vagy válasszon időpontot, ha személyesen szeretné megtekinteni bemutatótermünkben a robotfűnyírókat. Bármilyen kérdés esetén keressen bizalommal a kapcsolati felületünkön.

Hasonló cikkek

robotgarazs-

Robotgarázs

A robotfűnyírókat kültéri használatra tervezik, így sem az eső, sem a napsütés nem okoz bennük kárt – rövid távon legalábbis biztosan nem. Azonban a viszontagságos

Tovább olvasom »