Robotfűnyíró működése

benzinesfunyiroval-nyirt-gyep

Könnyen elképzelheti a robotfűnyíró működését az, aki már látott robotporszívót – igaz, mint azt a következőkben látni fogjuk, ez a hasonlat nem feltétlenül állja meg a helyét, mivel a robotfűnyíró nemcsak nagyobb, nehezebb terepen mozog, de a működése is összetettebb.

A robotfűnyíró felépítése

A robotfűnyíró működésének alapelve hasonló a hagyományos fűnyíróéhoz, sőt, ha felfordítjuk őket, láthatjuk, hogy alulról nagyon hasonlítanak: mindkettő alján éles kések vannak, amelyek gyorsan forogva levágják a füvet. Azért vannak különbségek is – a fűnyíró robotok késeinek eltérő a felépítése, illetve a robotokon nincs fűgyűjtő. A robotfűnyírók ugyanis nem gyűjtik össze a levágott füvet, hanem egészen apróra darabolják – ezt nevezik mulcsozásnak. Mivel a robotfűnyíró rendszeresen körbejár, többnyire csak néhány milliméter füvet vág le, amely a mulcsozást követően behullik a fűszálak közé, ahol víztartalmát elvesztve gyorsan komposztálódik, hasznos tápanyaggal látva el a füvet. Így a robotfűnyírónál egyáltalán nem kell a fűnyesedékkel foglalkozni, az nyomtalanul „felszívódik” a kertben, azaz természetes tápanyag lesz belőle.[/vc_column_text][vc_row_inner content_placement=”middle”][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”495″ img_size=”full” alignment=”center” image_hovers=”false”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”494″ img_size=”full” alignment=”center” image_hovers=”false”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text]A hagyományos fűnyírókhoz képest a robotfűnyírók motorjának ereje lényegesen gyengébb, hiszen újratölthető akkumulátorról üzemelnek. Ezért aztán a fűnyíró robotok csak korlátozottan alkalmasak magas fű nyírására. Ilyen esetben a füvet hagyományos fűnyíróval kell előnyírni.

Határolóvezeték

Annak érdekében, hogy a fűnyíró robot önállóan mozoghasson a kertben, a telepítés fontos részeként határolóvezetéket kell kihúzni. Amikor a robot eléri a határolóvezetéket, észleli az abban futó jelet, és irányt vált. A robotfűnyíró a fő kerekeit képes ellenkező irányba hajtani, ezért meglehetősen kis helyen is meg tud fordulni.

Elsőre ugyan szokatlannak tűnik, de a cikkünk írásakor kapható legtöbb fűnyíró robot véletlenszerűen, cikcakkban mozog a füvön, ezért a robotot kezdetben gyakran kell használni, amíg egységes vágáskép alakul ki. Ha a robot akkumulátora kimerülőfélben van, automatikusan elindul a töltőállomása felé, ott bedokkol, majd miután feltöltődött az akkumulátora, újraindul.

A robot nem fárad, nem zavarja a sötétség, legfeljebb a rossz idő tarthatja vissza a munkától – de mint látni fogjuk, az sem feltétlenül, hiszen a legtöbb robot esőben is működőképes.

Hogyan találja meg a fűnyíró robot a töltőállomást?

Természetesen egy kis segítséggel. Az indukciós hurok, azaz a határolóvezeték fektetése mellett a legtöbb robotnál egy ún. vezetőkábelt is be kell húzni, a határolóvezetékhez hasonló módon. Azonban míg a határolóvezeték a kert határait jelöli ki, addig a vezetőkábel a töltőállomáshoz vezető utat mutatja meg a gépnek.

Amikor a fűnyíró alacsony töltéssel keresztezi a vezetőkábelt, akkor elindul annak mentén a dokkolóállomáshoz, ahová automatikusan bedokkol és feltölti az akkumulátorát.

A robotba több szenzort is szereltek, például hogy ne menjen el a kertből, vagy ne landoljon a kerti tóban. A legfontosabb szenzorok a következők:

1. Kerthatár-érzékelők

Ezek jelzik a kert kerületén lefektetett, egy áramkörbe kötött határolóvezeték jeleit. Amint a robot eléri ezt a vezetéket, a szenzor jelez, a robot pedig irányt vált.

2. Ütközésérzékelő nagyobb akadályokhoz

Mivel a legtöbb kertben nem csak füves terület van, további érzékelőkre is szükség van. Ha a robot nagyobb, szilárd tárgynak, például fának ütközik, az ütközésérzékelő jelez, mire a robot elfordul az ütközés irányából. Így egyes akadályokat nem szükséges határolóvezetékkel elzárni.

3. Fűfelismerő szenzor

Ilyen érzékelőjük főleg a határolóvezeték nélküli fűnyíróknak van. A szenzor a talaj képe alapján ismeri meg, hogy a robot füvön vagy pedig más területen mozog-e.

4. Biztonsági szenzorok

Minthogy a fűnyíró robot kései élesek, ráadásul a robot nem is túl nehéz, emelésérzékelő figyeli, hogy nem emelték-e meg a robotot – ilyenkor ugyanis azonnal leállítja a késeket. Ez a szenzor segít a lopásvédelemben is, mert ha emelést érzékel, lezárja a robotot, ami csak a megfelelő PIN-kód megadásával indul újra.

5. Esőszenzor

Nem minden fűnyíró robot rendelkezik ilyennel. Amelyiknek van esőszenzora, az felismeri, hogy esik az eső, és akkor nem hagyja el a töltőállomást, hanem megvárja, míg eláll az eső.

Kérjen árajánlatot és keressen bizalomal!

Kérjen árajánlatot a megismert szolgáltatásokkal kapcsolatban vagy válasszon időpontot, ha személyesen szeretné megtekinteni bemutatótermünkben a robotfűnyírókat. Bármilyen kérdés esetén keressen bizalommal a kapcsolati felületünkön.

Hasonló cikkek

robotgarazs-

Robotgarázs

A robotfűnyírókat kültéri használatra tervezik, így sem az eső, sem a napsütés nem okoz bennük kárt – rövid távon legalábbis biztosan nem. Azonban a viszontagságos

Tovább olvasom »