Robotfűnyíró esőben

robotfunyiro-esoben

A robotfűnyíró segítségével sűrű, dús gyepünk lehet, mivel az apró gép napszaktól és időjárástól függetlenül, folyamatosan dolgozik. Vajon ez valóban igaz? Valóban képes a robotfűnyíró esőben működni, nem zavarja a víz vagy a pára? Hiszen elsőre nehezen elképzelhető, hogy a víz nem talál utat a gép belsejébe, hogy aztán tönkretegye. Az alábbiakban áttekintjük, hogy mit kell tudni a fűnyíró robot esőben, vizes füvön történő üzemeltetéséről.

Robotfűnyíró esőben – kell-e aggódnunk?

Nem kell szakembernek lenni ahhoz, hogy tudjuk: a víz és az elektronikus elemek nem igazán barátok. Ha egy kis nedvesség, pára kerül a panelek közé, annak gyakran komoly elektronikai meghibásodás lehet a következménye. Sokan ezért is tartanak attól, hogy esőben elindítsák a fűnyíró robotot. Ettől azonban nem kell félni.

Az automata fűnyírók házát és egész felépítését arra optimalizálták, hogy a robot esőben is tudjon működni. Annak az esélye, hogy a nedvesség károsítsa az elektronikus elemeket, egy márkás és jól karbantartott robotfűnyíró esetén minimális. Még egy kisebb jégesőtől sem kell tartanunk, azt is bírják ezek a gépek. Amire figyelni kell, az a belvizes terület és a pangó vizek, tócsák – ne telepítsünk robotfűnyírót belvizes területre, ha pedig a gyepünkön nagyobb felhőszakadás után megállhat a víz, inkább állítsuk le ilyenkor a robotot – a legtöbb mai eszköz működését okostelefonról is irányíthatjuk, tehát ki sem kell menni emiatt a kertbe.

Mulcsozás: nem árt, de nem esztétikus

A robotfűnyíró nem gyűjti össze a nyesedéket, hanem apróra vágja, ezzel mulcsozva a gyepet. Ha a robot nedves fűben jár – esőben vagy locsolás után – akkor a nedves fűnyesedék hajlamos nagyobb darabokba összeállva a fűbe esni. Ártani ez ugyan nem árt a fűnek, de nem szép látvány, így ha szeretnénk elkerülni ezt, akkor érdemes a robotfűnyírót száraz fűben járatni.

Mi is az az esőérzékelő?

Némely robotfűnyírók beépített esőérzékelővel rendelkeznek. Amint az érzékelő esőt érzékel, a robot azonnal leáll, és elindul a töltőállomásra. Ennek köszönhetően a készülék a lehető legkisebb kockázattal, optimális körülmények között tud üzemelni. Ha a robotfűnyíró a töltőállomáson van akkor, amikor elered az eső, el sem indul onnan, amíg az esőérzékelő szabad jelet nem ad neki. Egyes robotfűnyíróknál lehetőség van az érzékelő érzékenységének állítására, ily módon a robot csak intenzívebb csapadék esetén tér vissza a dokkolóhoz, vagy nagyon párás időben el sem indul.
Különösen a régebbi, nagyobb össztömegű modelleknél van értelme az esőszenzornak, mert a nagyobb súly miatt a robot megsüllyedhet a felázott talajon, emiatt a füvet nem nyírni fogja, hanem lelapítja. Emellett a keskeny és meredek gyepszakaszok is csapdának bizonyulhatnak a felázott gyep esetén, ahol könnyen elakadhat a robot – éppen ezért esőben vagy közvetlenül eső után nem érdemes velük füvet nyírni. A mai robotfűnyírók viszont már sokkal könnyebbek, tehát ezek a problémák őket nem érintik, ezért az esőérzékelő is kevésbé fontos.

Az esőérzékelő előnyei:

  • A robotot jobban védi az időjárás viszontagságaitól.
  • A robot aljára nem ragad nedves, sáros fű.
  • Esős időben a nehezebb modellek elsüllyedhetnek vagy megsérthetik a gyepet.

Persze mindez nem csak előnyökkel jár:

  • Ha sokáig esik az eső, a robot napokig nem megy ki a fűre, ami túlságosan megnő. Vannak robotok, amelyeknek ez nem okoz gondot.
  • Ha a munka közepén áll le a fűnyíró robot, akkor szabálytalan vágásnyomok maradhatnak utána.

A fentiek alapján és az adott területre jellemző időjárás ismeretében eldönthetjük, hogy szükség van-e egyáltalán az esőérzékelőre. Azt azért vegyük figyelembe, hogy esőérzékelős fűnyíró robotnál a szenzort akár ki is kapcsolhatjuk. Ám ha esőszenzor nélküli gépet veszünk, abba később már csak meglehetősen körülményesen lehet – ha egyáltalán lehet – esőszenzort beszerelni.

Mire figyeljünk, ha esőben működtetjük a robotfűnyírót?

Ha robotunkat esőben is rendszeresen használjuk, tartsunk be néhány fontos szabályt. Először is, a robot sokkal erősebben szennyeződik, ha vizes, sáros a környezet. Esőben a kopó alkatrészek – különösen a pengék – is jobban kopnak. Ha eláll az eső, mielőbb tisztítsuk meg a gépet, mert ha rászárad a kosz, jóval nehezebb lesz leszedni róla. Ügyeljünk arra, hogy a töltőállomás ne kerüljön tartósan víz alá, ne telepítsük olyan helyre, ahol tócsák keletkezhetnek.

Összefoglalva: a legtöbb fűnyíró robot gond nélkül működtethető esőben is, de nem árt tudni, hogy ez erősebb kopással és több tisztítással járhat, valamint nedves fűdarabok is maradhatnak utána a gyepen. Extrém időjárásban, a füvön megálló víz esetén inkább állítsuk le a gépet és várjunk néhány órát. Megfontolandó lehet még robotgarázs építése vagy vásárlása is, mert ez nem csupán a robotot, de a töltőállomást is védi.

Kérjen árajánlatot és keressen bizalomal!

Kérjen árajánlatot a megismert szolgáltatásokkal kapcsolatban vagy válasszon időpontot, ha személyesen szeretné megtekinteni bemutatótermünkben a robotfűnyírókat. Bármilyen kérdés esetén keressen bizalommal a kapcsolati felületünkön.

Hasonló cikkek

robotgarazs-

Robotgarázs

A robotfűnyírókat kültéri használatra tervezik, így sem az eső, sem a napsütés nem okoz bennük kárt – rövid távon legalábbis biztosan nem. Azonban a viszontagságos

Tovább olvasom »