1999 óta, azaz immár húsz esztendeje foglalkozom kertépítéssel, e széles témán belül pedig a specialitásom – és egyben személyes kedvencem is – a füvesítés, gyeptelepítés és gyepszőnyeg-, gyepfenntartás. Szerencsére ezt az ügyfeleim is így gondolják, mára már legalább félezer kert és még több füves terület létrehozásában vehettem részt – a számolást már régen abbahagytam. Jellemzően magánkertek füves területeinek létrehozására és fenntartására, robotfűnyírók telepítésére kapok megbízást, de például annak az óvodának a füvesítését is mi végeztük, ahová a kislányom járt.
Az első robotfűnyíró-telepítésem: 2010
Robotfűnyíróval először 2009-ben találkoztam, és bevallom, nem kevés előítélettel közelítettem a témához. Egy általunk épített és fenntartott kertben telepítettek egy Robomow RL 2000 fűnyíró robotot. A tulajdonos egy külföldi ismerősénél látta ezt a készüléket, és nagyon megtetszett neki a sűrű, szőnyegszerű gyep, emellett a frissen nyírt pázsit látványa is imponált neki – ezért aztán eldöntötte, hogy ha törik, ha szakad, neki is lesz robotfűnyírója.
Persze engem is megkérdezett a témáról, de azt válaszoltam neki, amit akkoriban szinte bárki mondott volna, és amit sajnos még ma is sok, kertépítéssel foglalkozó szakember képvisel: a robotfűnyíró úri huncutság, értelmetlen luxuscikk, amely amellett, hogy drága, még teljesen haszontalan, sőt némely esetekben kifejezetten káros is lehet.
Először is: az akkumulátoros villanymotor ereje egy „rendes” fűnyíróhoz képest nevetségesen gyenge, ráadásul ez a típus akkoriban 20 óra töltést igényelt – hogy fog ez sok száz négyzetmétert bejárni?! Azt pedig végképp nem tudtam elképzelni, hogy milyen az, amikor a robot után ott marad a nyesedék a fűben – mi lesz majd ezzel a nagy mennyiségű zöldhulladékkal, hogyan fogja a fűnyíró robot mulcsozni a füvet? Szinte biztos voltam benne, hogy a robottal nyírt gyepet többször kell majd szellőztetni és gyakrabban betegszik meg.
Persze azért örültem annak, hogy nem csupán láthatom a gépet működés közben, de a beüzemelést követő hónapokban saját tapasztalatot gyűjthetek a robottal nyírt gyepről, meggyőződhetek róla, hogy milyen hatással lesz rá az állandó nyírás és a sok lenyírt nyesedék.
Első tapasztalatok a robotfűnyíróval
A fűnyíró robot megérkezett, a márka hazai forgalmazójának közreműködésével a telepítés is sikeresen megtörtént, majd a gép tette a dolgát – az eredmények pedig igen hamar meggyőztek. Kiderült, hogy semmi sem igaz abból, amitől tartottam.
Először is: jóllehet a gép egy elektromos fűnyíróhoz képest gyenge és rövid az üzemideje, mégis naponta körbejárhat, azaz sosem kell magas fűben dolgoznia, többnyire csak néhány millimétert vág.
Másodszor: a fűben maradt nyesedék az égvilágon semmi gondot nem okoz, sőt hosszú távon kifejezetten jót tesz a fűnek. A fűnyesedékről a legtöbb embernek automatikusan a hétvégi fűnyírás után megmaradó sokzsáknyi zöldhulladék jut az eszébe. A robotfűnyíró azonban naponta akár többször is nyír, tehát egyszerre minimális mennyiségű fűnyesedéket termel, és azt annyira apróra vágja – mulcsozza –, hogy a nyesedék szó szerint beesik a fűszálak közé. Megfelelően öntözött gyepnél ráadásul rendkívül magas a levágott fű víztartalma, amely a vágást követő néhány órában-napban elillan, ami kevés megmarad, azt meg a fű képes feldolgozni, megkötni. Sőt azt láttam, hogy kifejezetten jót tesz a fűnek ez az állandó, folyamatos „komposzt”, ami a talajéletre kedvezően hat. A gyakori vágás másik, kedvező hatásaként a gyomnövények nagy része is visszaszorul, egyszerűen nem bírják tartani a lépést a robotfűnyíró tempójával – így például kifejezetten ajánlom a robotfűnyírót allergiásoknak.
Nem sokkal később, 2010-ben telepítettem az első robotfűnyírót, egy ugyanilyen, Robomow RL 2000 típusú gépet, melyet azóta 200-nál is több telepítés követett.
Ma már nem újdonság a robottal végzett fűnyírás – míg a 2010-es évek elején évente csupán 3-4 kertbe telepítettünk ilyen gépet, addig ma már szinte minden új kertbe robot kerül.
Robotfűnyírók – így állunk ma
A robotfűnyírók folyamatosan bővülő piacán óriási a verseny, egyre több gyártó készít jobbnál jobb gépeket, miközben az árak nagyot estek – ezért ma már nem csupán a prémium kertek tulajdonosai engedhetnek meg maguknak robotot. Emellett mind többen gyűjtenek pozitív tapasztalatot háztartási robotokkal – elsősorban robotporszívókkal –, így az automata gépek általános elfogadottsága is egyre nagyobb. Végül pedig nincs jobb reklám a szépen gondozott, egészséges gyepnél. Ezeket látva gyakran keresnek meg korábbi ügyfeleim barátai, szomszédai, hogy ők is hasonlót szeretnének.
Ma már mi sem kizárólag a Robomow márkával foglalkozunk, más márkák termékeivel is szereztünk tapasztalatot, így örömmel segítünk ügyfeleinknek a megfelelő robotfűnyíró kiválasztásában – itt a füves terület nagyságán és terepviszonyain kívül számos más kérdés is felmerül, például a szegélynyírás lehetősége, vagy éppen a szervizháttér gyorsasága. Utóbbiról sokan nem is gondolják, hogy mennyire fontos – hiszen akinek robotfűnyírója van, az általában nem tart otthon hagyományos fűnyírót, ezért aztán egyáltalán nem mindegy, hogy napok vagy hetek alatt kapja-e vissza a gépet a szervizből.
Telepítés: még ma is rendkívül fontos
Ha robotporszívót vásárolunk, azt azonnal használhatjuk, a robotfűnyírót azonban először szakszerűen telepíteni kell, és egyáltalán nem mindegy, hogy azt ki végzi el. Évente többször kapunk felkérést robotfűnyíró újbóli telepítésére, mert a gép nem optimálisan működik, programozási, beüzemelési problémák vannak vele, vagy éppen nem megfelelően vágja le a kert egyes részein a füvet. Márpedig pontosan az lenne a robotfűnyíró beüzemelésének célja, hogy minden automatikusan történjen, ne kelljen például rendszeresen szegélyt nyírni – persze ez nem azt jelenti, hogy márciusban kihelyezzük a robotot, és az novemberig gondozásmentesen működik.
Gondolkodjunk hosszú távon!
És végül egy utolsó, fontos megjegyzés: ha robotfűnyírót szeretnénk, hosszú távban gondolkodjunk. Ha a gépet újonnan kialakítandó kertbe szeretnénk elhelyezni, akkor már a tervezés korai fázisában ajánlott figyelembe venni a gép „igényeit”. A mai robotfűnyírók ugyan változatos terepviszonyokon is elboldogulnak, ám a kert és a határolóelemek megfelelő tervezésével megkönnyíthetjük a robot, és ezzel együtt természetesen a saját dolgunkat is. De fordítva is igaz: ha új kert építését vagy meglévő kert átalakítását tervezzük, már előre érdemes eldöntenünk, hogy akarunk-e később robotfűnyírót, mert akkor ennek megfelelően célszerű kialakítani vagy átépíteni a kertet.